Volby, volby, volby…

Že nic se nejí tak horké, jak se uvaří, a že sliby jsou chyby, právě dokazuje německá SPD. Potom, co selhaly rozhovory o možné koalici mezi sesterskými stranami CDU/CSU, FDP a Zelenými, dostal se Martin Schulz, předseda SPD, pod enormní tlak kvůli svému prohlášení, že SPD už nebude společně s CDU/CSU pokračovat ve vládní koalici. Minulé vládní období totiž pro obě strany znamenalo značnou ztrátu volebních preferencí.

První Schulzovou reakcí na volební výsledky proto bylo prohlášení, že voliči si dále nepřejí setrvání velké koalice ve vládě. Předpokládal další ztráty voličů své strany, pokud by se pokračovalo v dosavadním kurzu. Avšak po „překvapivém“ ukončení sondování ze strany FDP, a tím ztroskotání plánované „Jamajky“, nezbývalo mnoho alternativ: menšinová vláda nebo nové volby. Oboje je pro mnohé německé politiky nepředstavitelné. Menšinovou vládu Německo nezná a CDU/CSU ji navíc od samého začátku vyloučila. Do nových voleb se nikomu nechce.

Proto se začali někteří členové SPD stavět proti svému předsedovi, a novináři Schulze kritizovali za jeho „neuvážené výroky“. Vzal si ho do parády i sám prezident Frank-Walter Steinmeier (SPD) a Schulz se nátlaku podvolil. SPD začala jednat o potenciální koalici s CDU/CSU. Minulý týden se strany dohodly na koaličním vyjednávání. Jestli však jednání skutečně proběhnou, rozhodne 21. ledna stranický sjezd SPD a hlasování voličské základy.

Schulz po ukončení předkoaličních dohod vystoupit před novináře s větou: „Dosáhli jsme vynikajících výsledků.“ Jeho předchozí rázné odmítání velké koalice je zapomenuto. Také Angela Merkelová (CDU) a Horst Seehofer (CSU) vypadali spokojeně.

Zbývá poznamenat, že strany svorně tvrdí, že budou vládnout jinak než doposud. V médiích pak moderátoři zpráv oznamují, že Německo bude mít po volbách konečně silnou vládu, která může být znovu činná na mezinárodní úrovni (členové dosavadní vlády se totiž chovají značně zdrženlivě, jelikož již nemají platný mandát). Podtrženo a sečteno: Němci směřují tam, kde byli naposledy, k velké koalici, i když v poněkud zmenšené podobě. Takže mnoho povyku pro nic…?


Některá německá média si uprostřed tohoto povolebního chaosu všimla i prvního kola prezidentských voleb v České republice. Vesměs se však jedná o převzaté zprávy z tiskových agentur s minimálními redakčními úpravami tlumočící volební výsledky.

Média také podávají obraz současného prezidenta, který nevyznívá příliš lichotivě. „Der Tagespiegel“ odkazující na DPA (Německá tisková agentura) píše, že v českých volbách jde o to, jestli republika v příštích letech nabere směr na Východ nebo na Západ. Německým čtenářům referuje o Zemanově orientaci na Moskvu a Peking a o jeho vztazích s populistickým předsedou vlády Andrejem Babišem. Píše o stylizaci Zemana jako zastánce obyčejných lidí a o jeho postojích proti uprchlíkům – téma, které je v Německu nejaktuálnější a vypořádat se s ním bude muset i nová vláda. Zmiňuje také útok polonahé ukrajinské aktivistky ze skupiny Femen na prezidenta za pokřiku: „Zeman, Putinova děvka!“ a dává ho do souvislosti se schůzkou Zemana s Putinem v Soči a s Zemanovými snahami o zrušení sankcí EU proti Rusku. Tagespiegel uvádí i Zemanovo poděkováni Karlu Gottovi za podporu během voleb, bohužel už ale nezmiňuje zpěvákovo dementi tohoto tvrzení. Karel Gott je v Německu především u staršího publika pořád velice oblíbený, a s ohledem na to, jaký obraz našeho stávajícího prezidenta Tagespiegel vykreslil, může zpráva idylickou představu zpěváka u německých posluchačů trošku pošramotit či vyvolat zmatek v jejich hlavách.

Obdobné informace jako „Der Tagespiegel“ uvádí i „Frankfurter Allgemeine“ opírající se o stejnou agenturu a dodává, že výsledky druhého kola voleb mohou ovlivnit osud celé české vlády, že Zeman navzdory podezřením z podvodu jmenoval Andreje Babiše premiérem a podporuje jeho menšinovou vládu, což je pro akurátní Němce na hranici science-fiction. Stejné informace o Zemanově politické orientaci najdeme i na stránkách německých veřejnoprávních televizních stanic ZDF a ARD.

Ještě v předvolebních článcích si „Mitteldeutschen Rundfunk“, který patří pod ARD, všímá  Zemanovi „nekampaně“, jeho neúčasti na politických debatách s ostatními kandidáty, a výstupů ve vlastním programu na televizi Barrandov, dále i jeho zdraví, a klade otázku, zda je Zeman vůbec schopen vykonávat druhé funkční období. Jedny z největších a nejserióznějších německých novin „Süddeutsche Zeitung“ pak zmiňovaly i Zemanovi sexistické a xenofobní výroky, jeho náruživé kouření a rovněž podlomené zdraví. Noviny napsaly, že nad Zemanem může zvítězit pouze Jiří Drahoš.

Po prvním kole prezidentských voleb rozehrál „T-Online“ srovnání kandidátů do druhého kola. Drahoše popisuje jako člověka „kultivovaného“ a „orientovaného na Západ“, i když odmítá kvóty pro uprchlíky – důležité téma v Německu. Jeho chování má být v přímém opaku k chování současného prezidenta.

Volby sousedního státu se zdají být pro Němce bohužel tak marginálním tématem, že se jimi nezabývá žádný z novinářů, ale deníky pouze přejímají texty tiskových agentur. Pro neinformovaného čtenáře se díky nedůkladné diskuzi zdá Zeman jasným favoritem voleb. Nerozebírá se, co mohou výsledná čísla znamenat pro druhé kolo. České volby jsou prezentovány jako výběr mezi: současným prezidentem, silným kuřákem s podlomeným zdravím, hulvátským chováním a láskou k autoritativním státům jako jsou Rusko a Čína, a jeho protikandidátem, kultivovaným profesorem chemie a bývalým předsedou Akademie věd České republiky, který je orientovaný západním směrem. Zatímco však německá politika právě kráčí podivným způsobem dozadu, ukazuje hlasování Čechů žijících v zahraničí, že si na domácí půdě přejí změnu.