Výsledky německých voleb
V parlamentních volbách si tuto neděli 24. 9. 2017 němečtí voliči znovu zvolili to, co už znají. CDU-CSU ve volbách získala 33% voličských hlasů (podle zatím předběžných výsledků z dnešního rána ) a podle očekávání se stala nejsilnější stranou. Svého konkurenta SPD nechala 12,5% za sebou. FDP získala 10,7 % hlasů. Zelení 8,9%, Levice 9,2 % a AfD 12,6 %. SPD odmítá koaliční vyjednávání, a proto bude sestavovat novu vládu Jamajka (Unie, Zelení, FDP) a už předem je jasné, že to nebudou jednoduchá vyjednávání.
CDU a CSU jsou oficiálně dvě rozdílné partaje, společně však kandidují a v parlamentu vystupují jako jedna frakce. Protože na volebních lístcích mimo Bavorsko nenajdeme CSU, a naopak v Bavorsku nemůžeme volit CDU, vzájemně si nekonkurují. Protože Bavorsko je druhou nejlidnatější spolkovou zemí a CSU je zde tradičně velice silná, má i silné zastoupení v parlamentu, a zřetelně tak přispívá k unijní parlamentní většině. CDU a CSU tedy před volbami odsunuly své spory do pozadí.
V neděli v osm hodin ráno se otevřely volební lokály. V sedmnáct hodin zahájila veřejnoprávní televize ZDF svůj speciální volební program, i když na první prognózy si diváci museli počkat až do 18 hodin, kdy se volební místnosti zavírají. Jednalo se však o výsledky průzkumu, ne o první součty volebních lístků. Podle těchto údajů (Forschungsgruppe Wahlen) by měla CDU-CSU získat 33,5 %. SPD 21 %, FDP 10 %, Levice 9 %, Zelení 9 % a AfD 13 % hlasů. Pro obě nejsilnější strany to ovšem znamená propad oproti předvolebním výzkumům. Hlavně bavorská CSU zaznamenala nezdar, ztratila ca 10,6 % voličských hlasů. Začalo se také spekulovat o možných koalicích. Podle těchto odhadů by byly totiž početně možné jen „GROKO“ velká koalice SDU-CSU a SPD, nebo „Jamajka“ (Unie, Zelení, FDP). SPD však kvůli svému neuspokojivému výsledku (nejhorší výsledek v její historii ) přemýšlí o svém odchodu do opozice, zbývá tedy jen „Jamajka“.
Kolem čtvrt na sedm byly k dispozici první součty, podle nich CDU-CSU získá 33,3 % voličských hlasů, SPD 20,8 %, FDP 10,1 %, Levice 8,9 %, Zelení 9,2 %, AfD 13,2 % a ostatní 4,5%. CDU-CSU a SPD si kvůli ztrátám voličů začínají sypat popel na hlavu.
Martin Schulz ve svém projevu zdůrazňuje, že se do parlamentu poprvé dostává pravicově-extremistická strana. SPD však bude i nadále bojovat za respekt, toleranci a demokracii.
V 18:30 následovaly nové mezisoučty. Výraznou změnu ale nepřinesly. Také Horst Seehofer děkuje svým voličům za podporu. Angela Merkelová si sice přála lepší výsledek, ale jak zdůrazňuje, je ráda, že bylo dosaženo strategických cílů: CDU-CSU je nejsilnější stranou a je pověřena sestavením vlády. Stejně jako SPD vymezují se i ostatní strany oproti AfD, která bude třetí nejsilnější stranou v parlamentu, jenž se bude skládat ze sedmi politických stran. Z prvních reakcí však vyplývá, že nikdo se do společné koalice s CDU-CSD nepohrne.
Voličská účast byla letos o necelých pět procent vyšší než v roce 2013, volilo 76, 2% oprávněných voličů.